Leasing auta - koszty, zalety, rozliczenie w firmie, czyli kompendium wiedzy o leasingu

Zastanawiasz się nad leasingiem samochodu firmowego lub floty aut? Sprawdź koszty leasingu oraz niezbędne formalności umowy

Gorące tematy

Istnieje kilka sposobów finansowania zakupu samochodu na użytek prywatny, dla firmy lub całej floty dla przedsiębiorstwa. Możemy zdecydować się na zakup za gotówkę, który jednak znacznie obciąży budżet, lub wybrać spłacanie rat kredytu. Najkorzystniejszy pod względem kosztów i podatków wydaje się jednak leasing. Sprawdzamy, jakie są zalety i koszty umowy leasingowej, jakie formalności należy wziąć pod uwagę, jak wyglądają kwestie księgowości oraz kiedy taka forma finansowania sprawdzi się najlepiej.

Czym jest leasing i w jakich sytuacjach się sprawdza?

Leasing to jedna z dostępnych metod finansowania, która polega na tym, że leasingodawca, czyli podmiot finansujący, kupuje środek trwały, np. samochód lub całą flotę aut osobowych i oddaje je w użytkowanie leasingobiorcy, który spłaca ten zakup w miesięcznych ratach. Wyróżnia się kilka rodzajów leasingu skierowanych do firm. Najpopularniejszym typem w przypadku brania auta w leasing jest jego typ operacyjny, w którym po okresie spłaty i ustaniu umowy leasingobiorca ma możliwość (ale nie konieczność) wykupu. W leasingu finansowym od samego początku jesteśmy współwłaścicielami samochodu, a po zakończeniu umowy automatycznie staje się naszą własnością. Oba typy finansowania różnią się szczegółami podatkowymi oraz organizacyjnymi, np. długością trwania umowy leasingowej. Alternatywą dla leasingu operacyjnego i finansowego jest leasing z niskim lub wysokim wykupem, do którego należy też wynajem długoterminowy.

Leasing najlepiej sprawdzi się w przypadku firm i przedsiębiorstw, które nie chcą ryzykować osłabieniem zdolności kredytowej lub znacznie nadszarpnąć budżetu przy zakupie aut za gotówkę. Będzie odpowiedni również wtedy, gdy do funkcjonowania firmy potrzebna jest cała flota aut. Oferty leasingowe znacznie ułatwiają nie tylko jej finansowanie, ale też obsługę i kwestie księgowe. Może być też dobrym rozwiązaniem, kiedy istotna jest wymiana aut na nowe po dość krótkim okresie użytkowania (zazwyczaj od 2 do 7 lat trwania umowy leasingowej).

Leasing auta w przedsiębiorstwie a kwestia kosztów

Leasing uznawany jest aktualnie za jeden z najkorzystniejszych sposobów finansowania, dzięki któremu przedsiębiorstwo nie musi ponosić wysokich kosztów przy zakupie lub ryzykować wzięciem kredytu i np. osłabieniem swojej zdolności kredytowej. Podmiot, z którym podpisujemy umowę leasingową, sprawdza naszą zdolność spłaty rat, ale warunki jej zawarcia nie są tak restrykcyjne jak w przypadku innych sposobów finansowania. Warto jednak już na wstępie poznać wszystkie koszty leasingu aut dla firmy. Należą do nich:

 • Wkład własny, czyli tzw. czynsz inicjalny
   

Zazwyczaj – chociaż nie w każdym przypadku – wymagana jest wpłata początkowa, która najczęściej będzie wynosiła od 10 do 20% wartości samochodu. Zdarzają się jednak oferty bez wkładu własnego lub z kwotą obejmującą aż 45% wartości auta.

 • Ubezpieczenie
   

Jest ono obowiązkowe i dotyczy każdego przedmiotu leasingu. Pełny koszt ubezpieczenia bierze na siebie leasingobiorca. Dla auta konieczne więc będzie wykupienie Auto Casco. W zależności od oferty AC i OC samochodu może być doliczone do rat miesięcznych, jednak nie zawsze jest to korzystne finansowo, ponieważ kwota wzrasta wtedy o VAT. Dodatkowym, ale nie obowiązkowym kosztem może być często oferowane ubezpieczenie GAP od utraty wartości samochodu, np. po wypadku. Warto zwrócić uwagę na to, że ceny ubezpieczeń mogą różnić się w zależności od leasingodawcy.

 • Rejestracja
   

Leasingodawca dolicza koszty rejestracji samochodu w wydziale komunikacji wraz z kosztami manipulacyjnymi do kwoty, którą spłaca leasingobiorca. Do kosztów leasingu należy więc dodać jeszcze około 300-400 zł.

 • Miesięczne raty
   

Raty leasingowe, ich podział oraz okres trwania umowy jest kwestią indywidualną, a leasingodawcy dość elastycznie podchodzą do formułowania umów dla każdego klienta.

Rozliczenie leasingu z punktu widzenia księgowości

Leasing jest również korzystny ze względów podatkowych. W przypadku leasingu operacyjnego zarówno kwotę wkładu własnego, jak i raty miesięczne można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu (do limitu 150 000 zł dla samochodów spalinowych i 225 000 zł dla elektrycznych). Przy leasingu finansowym do kosztów wchodzą odsetki raty leasingu oraz amortyzacja auta. Oba typy umowy leasingowej objęte są 23% VAT-em (wyjątek stanowi sytuacja, gdy samochód użytkowany jest nie tylko w celach firmowych, ale też prywatnych. W takim wypadku VAT rośnie do 50%).

Umowa leasingowa pod względem księgowym jest również bardzo wygodna dla przedsiębiorcy, zwłaszcza kiedy musi on zarządzać całą flotą pojazdów. W ofercie NFM otrzymuje wsparcie dedykowanego konsultanta, a wszystkie formalności rozwiązywane są za pomocą jednej faktury miesięcznie. Jej kształt ustalany jest indywidualnie z każdym klientem. Uwzględnia ona wszystkie koszty, m.in. przeglądy, naprawy czy ubezpieczenia.

Zalety korzystania z leasingu samochodów

Oprócz dużych korzyści podatkowych oraz uproszczenia księgowości umowa leasingowa na zakup samochodu firmowego lub całej floty dla przedsiębiorstwa ma wiele zalet, które mają znaczne przełożenie na prowadzony biznes:

 • Brak konieczności po noszenia wysokich kosztów finansowania zakupu aut do firmy
   

Korzystając z umowy leasingowej, przedsiębiorstwo nie musi przeznaczać dużych zasobów na zakup aut, ale korzysta z kapitału zewnętrznego. Nie ryzykuje tym samym osłabieniem zdolności kredytowej. Miesięczne koszty lesingu są na tyle korzystne, że nie obciążają nadmiernie budżetu firmy. Łatwiej wtedy zaplanować koszty działalności.

 • Preferencyjne warunku zakupu samochodów
   

W przypadku leasingu z możliwym wykupem po zakończeniu umowy można skorzystać z dogodnych warunków kupna aut. Zazwyczaj koszt jest wtedy symboliczny, na poziomie 1% wartości samochodu.

 • Dedykowany opiekun i optymalizacja procesów
   

W ofercie NFM wszystkie procesy związane z umową leasingową, ale też całą obsługą floty samochodów są zoptymalizowane. O wszystko dba także dedykowany opiekun, z którym ustalamy wszystkie niezbędne procedury, formę faktury wystawianej miesięcznie oraz sposób obsługi floty. Dostępne jest wiele usług dodatkowych takich jak: zadbanie o ciągłość ubezpieczeń, prowadzenie inwentaryzacji i audytu, monitorowanie stanu technicznego czy obsługa kart paliwowych.

 • Obniżenie kosztów eksploatacji floty samochodów w firmie
   

Dzięki pomocy NFM można również znacznie obniżyć koszty eksploatacji samochodów należących do floty. W korzyściach wynikających ze współpracy znajduje się np. kontrola jakości i potrzeby wykonywanych napraw wraz z analizą cen materiałów i części. Dedykowany opiekun pomaga w przeprowadzeniu analiz zleconych przez klienta. Może to dotyczyć, np. wyboru odpowiedniej marki aut, przebiegu aut w poszczególnych regionach czy zużycia paliwa.

Informacje na temat usługi zarządzania flotą znajdziesz na: https://nfm.com.pl/oferta/zarzadzanie-flota.html

Przypisy