Dział: Artykuły specjalistyczne

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Licz się z emisjami CO2

Nie pytaj, co państwo robi, by zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Rób to na własnym podwórku, bo inaczej możesz być poddany ostracyzmowi.

Przychodzi przedsiębiorca do banku po kredyt, a tam słyszy: „Jaki wskaźnik emisji dwutlenku węgla ma Wasza firma?”. Odpowiada więc podobnie jak większość koleżanek i kolegów w takiej chwili: „Nie wiem”. Przedstawiciel banku na to: „Niestety, nie możemy panu pomóc, bo nie jest pan zrównoważony”.
Nie opisujemy science fiction. Właśnie wchodzą przepisy, które prędzej czy później sprokurują opisaną scenkę. To jedno z nowych narzędzi, jakie wprowadziła Unia Europejska, by wymusić na przedsiębiorstwach rozwiązania zmniejszające ślad węglowy ich działalności.

Czytaj więcej

Alternatywne napędy – przyszłość w branży transportowej

Alternatywne napędy to temat, który jest coraz bardziej popularny w branży transportowej. Firmy przewozowe częściej niż kiedyś inwestują w ciężarówki napędzane innymi źródłami energii niż olej napędowy, widząc w tym szansę na zyskanie przewagi konkurencyjnej na rynku. Czy alternatywne napędy faktycznie przyczynią się do osiągnięcia sukcesu na rynku transportowym, a do tego uratują nasze środowisko?  

Czytaj więcej

Jakie pułapki mogą czekać na przewoźników w umowach?

W branży tak dynamicznej jak sektor TSL nietrudno o nieuwagę w czytaniu umów. Niedbalstwo może być brzemienne w skutkach, jeśli zleceniodawca wykaże się dużą „kreatywnością” w zakresie kar umownych. O czym zatem pamiętać, by nie wpaść w pułapkę kar umownych i uniknąć dochodzenia swoich praw przed sądem?

Czytaj więcej

Przepisy dotyczące przeglądu samochododu 2023 - sprawdź, jakie są zmiany!

Posiadanie samochodu wiążę się nie tylko z udogodnieniami, ale także różnego rodzaju obowiązkami. Pojazd trzeba zarejestrować, wykupić dla niego OC, a także regularnie dokonywać przeglądu. W przepisach co jakiś czas pojawiają się zmiany odnośnie tych kwestii. Czy podobnie będzie w 2023, jeśli chodzi o badanie techniczne? Przeczytaj nasz artykuł
Czytaj więcej

RAPORT: Największe firmy branży CFM w Polsce

Polska jest jednym z najbardziej zdominowanych przez firmowe floty rynków nowych samochodów w Europie. Sprzedaż do klientów B2B w wielu markach stanowi absolutną większość miesięcznych wyników. Na naszym rynku działa także wielu międzynarodowych potentatów wyspecjalizowanych w zarządzaniu samochodowymi flotami i zapewnianiu mobilności głównie klientom korporacyjnym. Konkurują z nimi duże polskie firmy. Przyjrzyjmy się działalności największych graczy.
Czytaj więcej

Kto powinien ubezpieczyć pojazd w leasingu?

Leasing to z każdym rokiem zyskująca na popularności forma zakupu środków wykorzystywanych w działalności gospodarczej, takich jak samochody, maszyny produkcyjne i inne urządzenia. Przez umowę leasingu operacyjnego podmiot dysponujący środkami finansowymi (finansujący) nabywa rzecz ruchomą po to, aby oddać ją do używania innej osobie przez czas określony w umowie. Korzystający z kolei zobowiązany jest w zamian do zapłaty finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenia pieniężnego, równego co najmniej cenie, za którą rzecz została przez finansującego nabyta.
Czytaj więcej

[WYWIAD] Henryka Bochniarz: Druga fala pandemii odmieni rynek motoryzacyjny

Jesteśmy świadkami bezprecedensowych wydarzeń. Światowa gospodarka ugina się pod ciężarem pandemii, co mocno odczują również koncerny motoryzacyjne. Pandemia okazała się również akceleratorem zmian. Na naszych oczach pisze się historia, trwa właśnie fuzja światowych gigantów. Z połączenia potężnych Grup FCA i PSA tworzy się nowy, potężny koncern STELLANTIS. O zmianach oraz ekonomicznym i ekologicznym wpływie Covid-19 na rynki motoryzacyjne rozmawialiśmy z ekonomistką, byłą minister przemysłu i handlu oraz członkiem rady nadzorczej FCA Poland Henryką Bochniarz.
Czytaj więcej

Panek Carsharing – auto na wyciągnięcie ręki

Od kilku lat widać znaczną zmianę w trendzie dotyczącym posiadania własnego samochodu. Ten coraz częściej zmierza w stronę użytkowania auta, które ma być dostępne niejako „na żądanie”. Auto ma dziś nie tylko jeździć, czekać na nas w praktycznie każdym miejscu, w którym akurat będziemy, ma być komfortowe, ale przede wszystkim – ma wiązać się z wygodą bez zobowiązań. Co to dokładnie oznacza? Płacimy wtedy, kiedy jedziemy, ale gdy z auta nie korzystamy – nie obciąża to naszej kieszeni.
Czytaj więcej

[WYWIAD] Kamil Jakacki, Cartrack Polska: Możliwości telemetrii wykraczają daleko poza podawanie samej lokalizacji

Kamil Jakacki, dyrektor rozwoju i sprzedaży Cartrack Polska, opowiada, co dla niego i jego zespołu jest priorytetem w kontaktach z klientami, jak obecnie postrzegany jest rynek telemetrii, jaka czeka go przyszłość oraz jak można współpracować z przedsiębiorcami, aby realizować nowe cele operacyjne i ekologiczne oraz te związane z optymalizacją kosztów.
Czytaj więcej

Bezpieczeństwo floty i użytkowników na pierwszym miejscu

Firmowa flota pojazdów to niezbędne narzędzie do sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, ale również duża odpowiedzialność w stosunku do pracowników i innych użytkowników ruchu drogowego. Gwarancja mobilności to nie wszystko, co musi zapewnić zarządca pojazdów. Ogromne znaczenie mają także aspekty wpływające na bezpieczeństwo floty i jej efektywność.
Czytaj więcej

[Felieton] Katarzyna Kozak-Piskorska: Jesienna apatheia

W październiku obchodziliśmy światowy dzień zdrowia psychicznego, rozumianego jako dobrostan psychiczny, emocjonalny i społeczny. Choć część z nas zna już i praktykuje podstawowe nawyki sprzyjające zdrowemu życiu, wciąż zapominamy o psychice jako równoprawnym aspekcie zdrowia oraz o tym, że o zdrowie mentalne należy dbać tak samo pieczołowicie, jak o zdrowie fizyczne. Naukowcy coraz częściej kwestionują ten sztuczny podział i podkreślają, że obydwa obszary są ze sobą w pełni zintegrowane.
Czytaj więcej

[WYWIAD] Robert Antczak, Arval Polska: Chcemy być liderem zmian dotyczących elektromobilności w Polsce

Z Robertem Antczakiem, Dyrektorem Generalnym Arval Service Lease Polska, rozmawia Joanna Szmatuła.
Czytaj więcej