Dział: Artykuły specjalistyczne

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Wszystko o TCO, czyli jak optymalizować koszty we flocie

Optymalizacja kosztów dotyczy zarówno działalności firm, jak i również każdego gospodarstwa domowego. Niezależnie od tego, czy rozpatrujemy eksploatację pojazdu w firmie, czy też przez klienta indywidualnego, postrzegamy samochód jako jedno z urządzeń codziennego użytku, którego posiadanie generuje określone koszty.

Czytaj więcej

Leasing a najem długoterminowy – alternatywne metody pozyskiwania pojazdów do floty

W myśl zasady „jak cię widzą, tak cię piszą” wielu przedsiębiorców traktuje swoje samochody jako wizytówkę firmy. Priorytetem staje się więc stosunkowo częste „odświeżanie” floty pojazdów. Zapewne niejeden przedsiębiorca zastanawiał się nad najbardziej optymalnym (finansowo) rozwiązaniem tego problemu. Zakup samochodu w tradycyjny sposób, tzn. za gotówkę, nie zawsze jest możliwy, a czasami wręcz nieopłacalny.

Czytaj więcej

Uszkodzenie samochodu służbowego. Kiedy odpowiada pracownik?

Wiele przedsiębiorstw decyduje się na udostępnienie swoim pracownikom aut służbowych, aby mogli sprawnie i efektywnie wykonywać powierzone im zadania. Co jednak z odpowiedzialnością pracownika za takie auto w przypadku jego uszkodzenia? Jaki jest zakres tej odpowiedzialności i czy można się od niej uwolnić? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Czytaj więcej

Jazda defensywna, ecodriving, czyli… jak nie wydać bez sensu worka pieniędzy

Jazda defensywna, ecodriving, safety driving to pojęcia, które na konferencjach, szkoleniach, sympozjach zostały już wielokrotnie odmienione przez wszystkie przypadki oraz przywołane chyba we wszystkich możliwych kontekstach, i co?

Czytaj więcej

Z Toyota HomeCharge naładujesz auto elektryczne lub hybrydę plug-in w swoim domu lub firmie

U dealerów Toyoty można zamówić domowe stacje ładowania Toyota HomeCharge, które umożliwiają pełną integrację z aplikacją MyToyota i sterowanie procesem ładowania z poziomu telefonu. Urządzenia Toyota HomeCharge są kompatybilne z samochodami elektrycznymi i hybrydami plug-in Toyoty.

Czytaj więcej

Odpowiedzialność prawna fleet managera

Zarządzanie flotą to zadanie wymagające i odpowiedzialne. Każdy fleet manager jest świadomy, że za wypełnienie swoich obowiązków odpowiada służbowo. Z zawodem tym związane są jednak liczne ryzyka, które grożą czymś więcej niż tylko utratą pracy w danej firmie. Nawet drobne uchybienia czy zaniedbania mogą doprowadzić do poważnych skutków, za które fleet manager może zostać pociągnięty do odpowiedzialności materialnej, a w skrajnych przypadkach – nawet karnej.

Czytaj więcej

Udostępnienie samochodu służbowego osobie trzeciej przez pracownika

Czy powierzenie pracownikowi firmowego samochodu oznacza, iż może on udostępnić go – choćby na krótki okres – innemu kierowcy? Czy korzystanie z pojazdów służbowych przez osoby trzecie niesie za sobą dla firmy jakieś ryzyka? Na te pytania odpowiemy w ramach niniejszego artykułu.

Czytaj więcej

Kiedy pracodawca może odebrać pracownikowi samochód służbowy?

Samochód służbowy to rzecz dla pracownika bardzo cenna, czasami jednak okazuje się, że pojazd przekazany pracownikowi mógłby być w danych okolicznościach lepiej wykorzystany na potrzeby firmy. Stąd rodzi się pytanie – kiedy i jak można mu go odebrać.

Czytaj więcej

Części oryginalne, odpowiedniki, zamienniki, czyli jak nie wyrządzić autu szkody

W ostatnich latach wachlarz części zamiennych uległ znacznemu rozszerzeniu w niekontrolowany sposób. Dzisiaj oferta rynku to części oryginalne, zamienniki porównywalnej jakości oraz cała lista zamienników różnego pochodzenia, różnorakiej produkcji i w efekcie: bliżej nieokreślonej jakości.

Czytaj więcej

Licz się z emisjami CO2

Nie pytaj, co państwo robi, by zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Rób to na własnym podwórku, bo inaczej możesz być poddany ostracyzmowi.

Przychodzi przedsiębiorca do banku po kredyt, a tam słyszy: „Jaki wskaźnik emisji dwutlenku węgla ma Wasza firma?”. Odpowiada więc podobnie jak większość koleżanek i kolegów w takiej chwili: „Nie wiem”. Przedstawiciel banku na to: „Niestety, nie możemy panu pomóc, bo nie jest pan zrównoważony”.
Nie opisujemy science fiction. Właśnie wchodzą przepisy, które prędzej czy później sprokurują opisaną scenkę. To jedno z nowych narzędzi, jakie wprowadziła Unia Europejska, by wymusić na przedsiębiorstwach rozwiązania zmniejszające ślad węglowy ich działalności.

Czytaj więcej

Alternatywne napędy – przyszłość w branży transportowej

Alternatywne napędy to temat, który jest coraz bardziej popularny w branży transportowej. Firmy przewozowe częściej niż kiedyś inwestują w ciężarówki napędzane innymi źródłami energii niż olej napędowy, widząc w tym szansę na zyskanie przewagi konkurencyjnej na rynku. Czy alternatywne napędy faktycznie przyczynią się do osiągnięcia sukcesu na rynku transportowym, a do tego uratują nasze środowisko?  

Czytaj więcej

Jakie pułapki mogą czekać na przewoźników w umowach?

W branży tak dynamicznej jak sektor TSL nietrudno o nieuwagę w czytaniu umów. Niedbalstwo może być brzemienne w skutkach, jeśli zleceniodawca wykaże się dużą „kreatywnością” w zakresie kar umownych. O czym zatem pamiętać, by nie wpaść w pułapkę kar umownych i uniknąć dochodzenia swoich praw przed sądem?

Czytaj więcej