Autor: Katarzyna Kozak-Piskorska

Opis

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

[Felieton] Katarzyna Kozak-Piskorska: Jesienna apatheia

W październiku obchodziliśmy światowy dzień zdrowia psychicznego, rozumianego jako dobrostan psychiczny, emocjonalny i społeczny. Choć część z nas zna już i praktykuje podstawowe nawyki sprzyjające zdrowemu życiu, wciąż zapominamy o psychice jako równoprawnym aspekcie zdrowia oraz o tym, że o zdrowie mentalne należy dbać tak samo pieczołowicie, jak o zdrowie fizyczne. Naukowcy coraz częściej kwestionują ten sztuczny podział i podkreślają, że obydwa obszary są ze sobą w pełni zintegrowane.
Czytaj więcej

[Felieton] Katarzyna Kozak-Piskorska: Bezpieczeństwo na zdrowie

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję w sprawie światowego bezpieczeństwa drogowego – ponownie zachęca państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do zintensyfikowania współpracy na rzecz realizacji ambitnych celów w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego zawartych w Agendzie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030. Zgromadzenie zatwierdziło Deklarację Sztokholmską oraz ogłosiło lata 2021–2030 Drugą Dekadą Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Ma to na celu zmniejszenie liczby ofiar w ruchu drogowym o co najmniej 50%.
Czytaj więcej

[Felieton] Katarzyna Kozak-Piskorska: Zabija nas rutyna?

Około 80% wypadków jest skutkiem rozproszenia uwagi, w tym z roku na rok coraz większy udział ma tu elektronika. Choć prawie każdy z nas zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie za sobą korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu, większość jednak prowadzi za kółkiem rozmowy telefoniczne, a co trzeci polski kierowca przyznaje się do pisania i czytania SMS-ów lub maili. Dlaczego tak się dzieje, pomimo wielu kampanii społecznych oraz dość łatwo wyobrażalnych skutków rozproszenia manualnego, wzrokowego i poznawczego?
Czytaj więcej

[Felieton] Katarzyna Kozak-Piskorska: Czego nauczył cię lockdown?

Wiosenne miesiące były dla mnie czasem refleksji poświęconej przede wszystkim wolności.
Czytaj więcej

[Felieton] Katarzyna Kozak-Piskorska: Korona cierniowa naszych czasów

Gdy w marcu w Polsce wybuchła epidemia COVID-19, a w magazynie „Flota” ukazał się mój felieton o kontroli, wszyscy demokratycznie kontrolę straciliśmy. Straciliśmy kontrolę w biurach i domach, straciliśmy kontrolę w sklepach spożywczych, straciliśmy też kontrolę na drogach.
Czytaj więcej

[Felieton] Katarzyna Kozak-Piskorska: Zhakujmy rok 2020

Planując nowy rok, zadania i projekty zawodowe, często zapominamy o własnych zasobach, które umożliwiają ich realizację, czyli – o swoim zdrowiu. Z jednej strony – chociaż statystycznie połowa z nas wchodzi w 2020 r. z postanowieniami noworocznymi, to zaledwie jedna na 20 osób zdoła je przekuć w plan i zrealizować.
Czytaj więcej

[Felieton] Katarzyna Kozak-Piskorska: Odzyskaj kontrolę

Czy pamiętasz jeszcze, co było na kilku poprzednich stronach „Floty”? Czy może coś odwróciło twoją uwagę lub rozproszyła cię jakaś abstrakcyjna myśl? W dzisiejszym świecie przeładowanym informacjami uwaga staje się najcenniejszą walutą.
Czytaj więcej