Zlokalizowany pod chmurką

Artykuły specjalistyczne

Nowoczesne systemy GPS dla flot umożliwiają analizę danych historycznych i agregują uzyskane informacje w chmurze obliczeniowej, co umożliwia dostęp online z każdego miejsca na świecie.

Rozwiązania chmurowe z zakresu lokalizowania narzędzi, pojazdów czy osób stały się codziennością. Przykład: udostępnianie położenia członkom rodziny i lokalizowanie ich zgubionych urządzeń na smartfonie. Dzięki funkcji typu chmura rodzinna możesz udostępniać swoje położenie innym członkom grupy rodzinnej oraz pomagać im znajdować zgubione urządzenia. Na podobnej zasadzie działa lokalizacja np. samochodów z firmowej floty.

REKLAMA

Lokalizacja pojazdów

Lokalizacja pojazdów we flocie samochodowej od wielu lat jest standardem w firmach, które chcą w kompleksowy sposób zarządzać firmowym mieniem i móc w sposób dynamiczny oraz skalowalny reagować na rynkowe wyzwania. Lokalizacja pojazdów możliwa jest poprzez system GPS dla flot.  

Zarządzanie pojazdami już dawno nie może opierać się na manualnym agregowaniu, kategoryzowaniu i analizowaniu danych. Program do obsługi floty samochodowej jest niezbędnym narzędziem pracy każdej osoby dbającej o wydajność i rentowność operacji flotowych. Jednym narzędziem jest oczywiście system monitoringu GPS floty, który pozwala optymalizować trasy, kontrolować i redukować bieżące koszty oraz realizować skutecznie szereg projektów z zakresu CSR, sprzedaży czy administracji. 

Jednak czym właściwie jest lokalizacja pojazdów? GPS do samochodu to nic innego niż odpowiednio zainstalowany w pojeździe moduł, który poprzez połączenie z globalnym systemem pozycjonowania (GPS) pozwala w sposób precyzyjny określać lokalizację pojazdu. Jednak sama lokalizacja pojazdu to za mało, aby można było mówić o skutecznym i kompleksowym zarządzaniu samochodami w firmie. Lokalizacja pojazdu, na bazie systemu GPS, jest jedną z kluczowych funkcjonalności nowoczesnych systemów telematycznych, których zadaniem jest łączenie lokalizacji pojazdu z innymi, generowanymi przez samochód służbowy danymi pochodzącymi z silnika, komputera pokładowego oraz czujników.

Nowoczesne systemy GPS dla flot umożliwiają analizę danych historycznych i agregują uzyskane informacje w chmurze obliczeniowej, co umożliwia dostęp online z każdego miejsca na świecie. Lokalizacja pojazdów w połączeniu z platformą SaaS jest produktem kompletnym, niezbędnym w świecie zarządzania firmą poprzez dane. 

Zazwyczaj firmy dostarczające rozwiązania lokalizacyjne, w zależności od potrzeb, są w stanie zainstalować system na lokalnym serwerze, jak i na jednej z popularnych chmur: AWS (Amazon), Azure (Microsoft), GCP (Google). Przeważnie są też w stanie zainstalować oprogramowanie na dowolnym systemie operacyjnym i serwerze wyznaczonym przez klienta.

Plusy i minusy chmury

Dane pokazują, że coraz większą popularnością na rynku cieszy się infrastruktura IT w chmurze – już pięć lat temu korzystało z niej aż 72% przedsiębiorstw na świecie, a w 2018 r. systemy te były wdrożone aż w 88% firm w Wielkiej Brytanii. Zanim jednak wprowadzimy wybrane rozwiązanie do naszej organizacji, warto poznać wady i zalety hostowania narzędzi serwerowych na swoich serwerach lub w chmurze. Dzięki temu zyskamy pewność, że wybieramy dla naszej firmy to, z czego będzie mogła najlepiej skorzystać.

Jedną z głównych zalet rozwiązań „chmurowych” jest szybkie osiągnięcie wysokiej dostępności bez konieczności tworzenia infrastruktury serwerowej od podstaw. Dodatkowo takie rozwiązanie zdejmuje z nas konieczność samodzielnego administrowania serwerami. Nie musimy się martwić o utrzymanie oprogramowania do sprzętu i samego sprzętu, zgodność i aktualizacje, gdyż usługi te zapewnia dostawca chmury. Dostępność na żądanie pozwala na stały dostęp do aplikacji, ale też możliwość szybkiego przywrócenia centrum danych po awarii.

Chmura pozwala też na dostępność z wielu lokalizacji, co może stanowić zarówno zaletę, jak i wadę. W pierwszym przypadku plusem będzie zdecydowanie krótszy czas odpowiedzi stron, niż ma to miejsce przy tych opartych na rozwiązaniu on-premise. Hosting w chmurze to prosty sposób na wsparcie dla firm globalnych lub lokalnych przedsiębiorstw bazujących na pracy w rozproszonych zespołach.

Kwestii kosztów korzystania z infrastruktury w chmurze nie można ocenić jednoznacznie: wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Kiedy jest to rozwiązanie opłacalne finansowo?

Model współpracy

Niewątpliwym plusem rozwiązań chmurowych jest niski próg wejścia, który wiąże się z niewielkimi kosztami początkowymi. Firma nie musi martwić się o wkład finansowy związany z rozwojem fizycznej infrastruktury ani z inwestycją w wykwalifikowanych pracowników, którzy będą ją obsługiwać. Te elementy otrzymuje w pakiecie od dostawcy chmury.

Co więcej, dużą zaletą chmury jest przewidywalność miesięcznych kosztów, do których zaliczamy licencje, upgrady, wsparcie, kopie zapasowe systemów i usługi konserwacyjne. Wydatki rozkładają się w czasie, co eliminuje ryzyko konieczności nagłych dużych nakładów. Duże znaczenie w optymalizacji kosztów ma też model pay as you go, dostępny w chmurze. Dzięki niemu ponosimy wydatki tylko za tę część infrastruktury, która jest realnie używana, nie musząc martwić się o koszty związane z zasobami nieużywanymi do implementacji produktu. Istnieje również możliwość optymalizacji kosztów rozwiązań chmurowych.

Chmura to elastyczność, co doceniają nie tylko start-upy w fazie gwałtownego rozwoju, ale też te przedsiębiorstwa, które zauważają nagłe potrzeby rozbudowy. Tylko kilka kliknięć dzieli nas od możliwości zwielokrotnienia pojemności chmury, potrzebnej nam do wykonania danej operacji czy zwiększenia przepustowości ruchu w tygodniach, dniach lub godzinach szczytu. Wydajność infrastruktury zwiększa się tylko na ten czas, kiedy jest to potrzebne, a potem zmniejsza lub może być całkowicie wyłączona. Pozwala to na wykorzystywanie tylko tych zasobów, które są aktualnie potrzebne, a więc również na dokładną optymalizację kosztów.

Przypisy