Autor: Michał Strzyżewski

Opis

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Kia ProCeed: dopracowany shooting brake

Kia ProCeed dotychczas była 3-drzwiową odmianą Ceeda, który z kolei był klasycznym, kompaktowym hatchbackiem. Ceed w najnowszym wcieleniu nie zmienił swojego charakteru, ale jego wariant z przedrostkiem „Pro” doczekał się wielu zmian. Stał się usportowionym kombi, czyli przedstawicielem grona aut o nadwoziu shooting brake. Jak taki zabieg udał się koreańskiej marce?
Czytaj więcej

Bazowe wyposażenie a wybór klienta – segment C pod lupą

Kupno samochodu za cenę podstawową zazwyczaj oznacza wejście w posiadanie egzemplarza, który spełnia swoje zasadnicze zadanie, ale oferuje nieraz niezadowalającą jak na dzisiejsze standardy ilość dodatków. W poprzednim numerze „Floty” przedstawiłem, jak wygląda sytuacja w segmencie B i ile trzeba dopłacić do jego przedstawicieli, aby uzyskać rozsądny poziom wyposażenia – średnio okazało się, że konieczne jest dodanie 23% początkowej wartości auta. Teraz czas przyjrzeć się segmentowi C.
Czytaj więcej

Bazowe wyposażenie auta a standardowy wybór klienta – różnice nie tylko w cenie

Cena to jeden z najważniejszych parametrów wpływających na decyzje zakupowe. Nic więc dziwnego, że producenci samochodów kuszą klientów atrakcyjnymi cenami wyjściowymi swoich modeli, które jednak zazwyczaj oznaczają egzemplarze z nie do końca zadowalającym – jak na dzisiejsze czasy – poziomem wyposażenia.
Czytaj więcej

Popularność SUV-ów – znak czasów czy chwilowa moda?

Według danych zebranych przez firmę analityczną JATO Dynamics w 2017 r. SUV-y i crossovery stanowiły 34% rejestracji wszystkich nowych samochodów na świecie – zwiększając udział w rynku o 11,6% względem 2014 r. Nie da się zatem ukryć, że auta o nadwoziu tego typu są hitem sprzedażowym i nie ma przesłanek, by przewidywać, że wzrost ich popularności zostanie zahamowany. Co takiego mają w sobie, że zyskują tak duże uznanie w oczach kolejnych klientów?
Czytaj więcej

Własny styl DS7 Crossback

Oddzielenie się marki DS od Citroëna, które miało miejsce w 2014 r., było jasnym sygnałem, że Francuzi chcą jeszcze bardziej uwypuklić jej bardziej prestiżowy charakter. Dotychczas jednak paleta modeli i tak składała się z samochodów, które debiutowały na rynku pod nazwą Citroën DS. DS7 Crossback jest pierwszym samodzielnym tworem i jednocześnie drogowskazem pokazującym jej przyszłość. Czy będzie malować się ona w jasnych barwach?
Czytaj więcej

Marki premium rosną w siłę - sprzedaż w latach 2013-2017

Na polskich ulicach spotkać można coraz więcej samochodów marek premium, a statystyki rejestracji nowych aut w latach 2013-2017 potwierdzają tego typu naoczne obserwacje. Przyjrzyjmy się jednak bliżej danym opracowanym przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR – dzięki temu poznamy dynamikę tych zmian oraz to, jak poszczególni producenci samochodów luksusowych radzili sobie w Polsce w ostatnich latach.
Czytaj więcej

Segment B – porównujemy zasięg i koszty

Co jakiś czas w mediach słyszy się o opracowaniu rewolucyjnych akumulatorów, które swoją dużą pojemnością i krótkim czasem ładowania mogłyby odmienić sposób, w jaki patrzymy na użytkowanie samochodów. Dopóki jednak te technologie nie opuszczą laboratoriów, a na rynku będą królować silniki spalinowe, to przy kupnie auta istotne będą takie parametry, jak średnie zużycie paliwa i liczba kilometrów, które można pokonać na jednym baku. Sprawdźmy, jak kształtują się one w samochodach miejskich.
Czytaj więcej