Jaki akumulator – poznaj rodzaje i wybierz dobrze

Aktualności

Wiele osób, stając przed wyborem nowego akumulatora, zastanawia się, jaki akumulator właściwie powinni wybrać? Czy musi być taki sam jak poprzedni, czy może być mocniejszy, tańszy itd. W tym artykule opowiemy o rodzajach akumulatorów oraz ich zastosowaniu.

Jaki akumulator – gdzie szukać wskazówek

To, jaki akumulator wybierzemy do naszego pojazdu, powinno być przede wszystkim podyktowane instrukcją obsługi. Znajdziemy w niej nie tylko rodzaj akumulatora potrzebnego do uruchomienia silnika, ale również jego parametry, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie elektroniki, a także niezakłóconą pracę w różnych warunkach. Teoretycznie można zastosować dokładnie taką samą baterię, która była zamontowana poprzednio, ale w przypadku np. samochodów używanych często możemy spotkać nieadekwatne zamienniki.

REKLAMA

Jaki akumulator – rodzaje

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów akumulatorów, a każdy z nich ma swoje przeznaczenie. Poniżej przedstawiamy te najczęściej spotykane.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe – najczęściej stosowane w starszych samochodach, a obecnie na przykład w ciągnikach. Dawniej wymagały sprawdzania i uzupełniania poziomu elektrolitu, lecz obecnie są całkowicie bezobsługowe i bezpieczne.

Akumulatory EFB – są podobne do akumulatorów kwasowo-ołowiowych, z tym że powierzchnia płyty dodatniej jest w nich pokryta specjalną powłoką z poliestru. Dzięki temu mogą wytrzymać 2 razy więcej cykli ładowania niż zwykłe akumulatory kwasowo-ołowiowe. Akumulatory EFB sprawdzają się w autach z bogatym wyposażeniem, eksploatowanych w ruchu miejskim, a nawet w tych, które posiadają prosty system Start-Stop.

Akumulatory AGM – ich nazwa pochodzi od angielskiego skrótu Absorbent Glass Mat, odwołującego się do technologii polegającej na umieszczeniu płyt w matach szklanych, które absorbują elektrolit. Te nowoczesne akumulatory są montowane w samochodach z zaawansowanymi systemami Start-Stop i odzyskiwania energii z hamowania. Dlatego sprawdzają się w ruchu miejskim, zapewniając działanie wielu urządzeń mimo częstego wyłączania i uruchamiania silnika. Ponadto są odporne na wstrząsy i upadki, co predestynuje ich użycie w trudnym terenie.

Akumulatory żelowe – zgodnie z nazwą, elektrolit ma w nich postać żelu uzyskanego w połączeniu kwasu z krzemionką. Stosuje się je do niewielkich pojazdów, takich jak wózki golfowe, skutery, wózki inwalidzkie, ATV. Największą zaletą jest odporność na wstrząsy i przechylanie. Są wykorzystywane również jako dodatkowe zasilanie w karetkach i miejscach, gdzie potrzebne jest stabilne źródło zasilania.

Jaki akumulator? Poznaj rodzaje

Jaki akumulator wybrać do mojego pojazdu?

Jak już wspomnieliśmy – taki, który jest wskazany w instrukcji obsługi pojazdu. Jeśli jej nie posiadamy, można skorzystać z różnego rodzaju katalogów. Stosujemy zawsze ten sam rodzaj akumulatora o takich samych parametrach, czyli napięciu np. 12 V, natężeniu (70 A), pojemności wyrażonej w amperogodzinach (650 Ah), biegunowości (lewy czy prawy plus) i oczywiście o takich samych wymiarach. Ze względu na prace pod dużym obciążeniem (np. jazda w ruchu miejskim), niekiedy dopuszcza się zamianę akumulatora EFB na AGM, ale parametry muszą być i tak zachowane.

Jaki akumulator - podsumowanie

Producenci pojazdów określają rodzaj i parametry akumulatora, które powinny zapewnić ich niezawodną eksploatację, ale… Zdarza się, że kupujemy auto od handlarza czy z tzw. drugiej ręki i wówczas, jak autor niniejszego artykułu, możemy być rozczarowani już po krótkim czasie funkcjonowania w zimowych warunkach. Warto wtedy skorzystać z serwisu Battery Point, gdzie uzyskamy fachową poradę w temacie doboru akumulatora lub umówimy się na wymianę w warsztacie.

Przypisy