Jak wykorzystać systemy monitorowania floty samochodowej do poprawy zarządzania czasem?

Aktualności

Zarządzanie czasem może stanowić dla firmy spore wyzwanie. W sytuacji, kiedy pracownicy wykonują swoją pracę poza siedzibą firmy, co dotyczy na przykład handlowców albo kierowców, może się to okazać jeszcze trudniejsze.

Trudno przewidzieć, czy podczas jazdy nagle na drodze nie będzie wypadku lub opóźnień wynikających z innych sytuacji. Do tego dochodzą awarie i umiejętności kierowców. Zarządzanie czasem w przypadku floty nie jest więc proste, ale są rozwiązania, które mogą okazać się dużym wsparciem.

REKLAMA

Systemy monitorowania flot — narzędzie do efektywnego zarządzania czasem

Podstawowym narzędziem w każdej firmie posiadającej pojazdy służbowe są systemy telematyczne. Pozwalają one na monitorowanie floty aut firmowych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja pracy kierowców. Można tak rozplanować harmonogram, by jak najmniej było wyjazdów, podczas których samochody jeżdżą bez załadunku. Ponadto osoba odpowiedzialna za zarządzanie flotą będzie cały czas mieć wgląd w dane z GPS, gdzie obecnie znajdują się auta. Można więc wybrać najkrótszą i bezpieczną drogę, aby kierowcy dotarli do celu.

Optymalizacja tras i harmonogramów — jak usprawnić pracę kierowców?

Stałe monitorowanie floty samochodowej przydaje się nie tylko wtedy, kiedy trzeba zmienić nagle trasę, bo pojawiły się na niej trudności. Telematyka GPS każdorazowo pomoże wybrać najlepsze drogi i rozdzielić między kierowców trasy, aby w jak najkrótszym czasie każdy z załadunków dotarł do celu i nie było pustych przebiegów, o czym już wspomnieliśmy. Przejrzysty harmonogram wspiera organizację pracy, wpłynie na wydajność pracy, efektywność i wygodę.

Do tego przemyślane rozplanowanie każdego wyjazdu przełoży się na mniejsze zużycie paliwa. Aby praca kierowców była szybsza, warto też pomyśleć nad kartami paliwowymi, co gwarantuje szybkie i bezgotówkowe tankowanie. Wśród dostępnych opcji są karty Shell dla flot elektrycznych, hybrydowych i spalinowych. Mając kartę Shell, można korzystać z wielu rozwiązań informatycznych do zarządzania. Więcej na ich temat można przeczytać na stronie https://www.shell.pl/klienci-biznesowi/karta-paliwowa/uslugi-digital-i-bezpieczenstwo.html.

Kontrola czasu pracy i zarządzanie przerwami

Optymalizacja pracy kierowców to też kontrola czasu pracy. Ze względu na wielość zagrożeń i potencjalnie niebezpiecznych sytuacji kierowca powinien być wypoczęty, by z odpowiednim wyprzedzeniem zareagować w kryzysowej sytuacji. Obowiązkiem firmy jest kontrola tego, czy kierowcy robią przerwy na trasie i nie pracują więcej, niż powinni. To minimalizuje ryzyko wypadków, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo i pozwala zaoszczędzić czas. Warto przy tym przeprowadzić szkolenia dla kierowców, aby wiedzieli, jak należy się poruszać i kiedy robić odpoczynki.

Elastyczność i przewidywanie potrzeb — klucz do poprawy zarządzania czasem

Monitorowanie floty aut firmowych umożliwia śledzenie parametrów technicznych poszczególnych pojazdów. To ważna wskazówka dla administratora. Na podstawie uzyskanych danych może wcześniej zaplanować wizytę w warsztacie, jeszcze zanim dojdzie do poważniejszej usterki. Z jednej strony jest to sposób na zwiększenie oszczędności, bo wymiana płynów lub poszczególnych części jest mniej kosztowna niż naprawa większych układów. Z drugiej strony stały wgląd w stan techniczny pojazdu sprzyja lepszemu zarządzaniu czasu. Dzięki temu można z wyprzedzeniem skontaktować się z serwisem i wizytę dopasować do harmonogramu pracy floty. Przy dobrym zarządzaniu nie będzie przestojów i opóźnień w pracy.

Ponadto na podstawie danych z systemów telematycznych można obserwować styl jazdy kierowców, w tym nawyki zwiększające zużycie paliwa. Niektóre z nich prowadzą także do nadmiernej eksploatacji podzespołów. Decydując się więc na szkolenia dla kierowców, warto wpływać na ich zachowania na drodze. Trzeba pokazać, które ich nawyki są niebezpieczne i szkodliwe, a także, w jaki sposób je zmienić.

Przypisy