Dlaczego sprawna i nowoczesna flota to podstawa w wielu firmach?
W dzisiejszych czasach sprawna i nowoczesna flota samochodowa jest podstawą funkcjonowania niemal każdego biznesu. W szczególności tych związanych z sektorem transportu, logistyki czy spedycji. Jednak nie tylko firmy transportowe czy realizujące przewozy osób muszą mieć niezawodne i nowoczesne auta. Na leasing samochodu osobowego decydują się także przedsiębiorstwa działające w innych obszarach.
REKLAMA
Auta wykorzystywane są przez pracowników nie tylko podczas podróży służbowych, ale również w celu dotarcia na spotkania biznesowe czy jako środek transportu między poszczególnymi filiami firmy. W branży transportowej wymiana floty nierzadko jest realizowana znacznie częściej niż w pozostałych sektorach, a wykorzystywane pojazdy powinny wyróżniać się niezawodnością i komfortem użytkowania.
Kiedy warto wymienić firmową flotę?
Wymiana floty firmowej wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dlatego wielu przedsiębiorców zastanawia się, kiedy nadchodzi odpowiedni czas, aby podjąć takie działania.
Do wymiany samochodu powinny skłaniać nie tylko aspekty związane ze zużyciem poszczególnych jednostek, ale także ekologią – w tym niższą emisją spalin, jaką wyróżniają się nowsze modele. Na leasing samochodu dostawczego i wymianę starszych wersji na nowe, warto zdecydować się, gdy ewentualne naprawy poprzedniego modelu nie są już opłacalne bądź pojazdy nie spełniają przyjętych norm, na przykład dotyczących emisji spalin. Zakończenie umowy leasingowej poprzednich pojazdów również może być dobrym momentem na wymianę floty na nowszą.
Wymiana firmowej floty – sposoby finansowania
Zarówno całkowita, jak i częściowa wymiana floty firmowej w przypadku zakupu za gotówkę jest dla przedsiębiorstwa sporym wydatkiem, który może negatywnie przełożyć się na jego płynność finansową. Dlatego, aby uniknąć mrożenia firmowej gotówki, możemy skorzystać z kilku opcji finansowania wymiany floty. Zalicza się do nich:
- leasing,
- kredyt,
- wynajem.
Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Dlatego warto wcześniej zapoznać się z możliwościami, jakie oferują poszczególne rozwiązania. W przypadku leasingu przedsiębiorstwo otrzymuje samochód, z którego może korzystać na warunkach określonych w umowie w zamian za comiesięczną ratalną płatność. W takim przypadku jednak firma, która wybrała, na przykład leasing samochodu ciężarowego, nie jest właścicielem pojazdu, a przez cały okres trwania umowy, jest nim firma leasingowa. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć obaw związanych ze spadkiem wartości auta. Dodatkowo po zakończeniu umowy można wymienić pojazd na nowy lub wykupić ten do tej pory użytkowany za określoną kwotę.
Kredyt to rozwiązanie, które w odróżnieniu od leasingu nie jest tak łatwo dostępne, zwłaszcza dla nowych firm. Jednak decydując się na nie, przedsiębiorstwo może dowolnie korzystać z samochodu i pozostaje jego właścicielem. Natomiast w przypadku wynajmu firma wypożycza samochód na określony w umowie czas. Do wyboru mamy zwykle wynajem krótko-, średnio- lub długoterminowy. Nie wymaga to skomplikowanych formalności i jest dostępne niemal od ręki. Jednak może wiązać się z wysokimi kosztami.