Jak dobrać zamiennik siłownika gazowego innego producenta?

Aktualności

Wybierając zamiennik dla siłownika gazowego, niezbędne jest ustalenie kilku fundamentalnych danych dotyczących oryginału. Odkryj nasze wskazówki i obejrzyj film instruktażowy, gdzie krok po kroku przeprowadzimy Cię przez proces identyfikacji niezbędnych parametrów teleskopu gazowego, gdy dokładne specyfikacje siłownika nie są znane. Dowiedz się, jak prawidłowo dokonać pomiaru siłownika gazowego!

Do wykonania pomiarów będziesz potrzebować odpowiednich przyrządów, w tym suwmiarki oraz taśmy mierniczej. Zanim rozpoczniesz pomiary, upewnij się, że wszystkie narzędzia są w nienagannej kondycji oraz dokładnie oczyszczone. W przypadku mierzenia siłownika gazowego, dokładność pomiarów ma kluczowe znaczenie.

Oczywiście, aby przeprowadzić pomiary, niezbędny będzie teleskop gazowy, dla którego szukasz zamiennika. Możesz łatwo zamówić odpowiedni model w sklepie internetowym producenta - firmy Pneumat System wybierając z oferty lub korzystając z dostępnego konfiguratora.

Etap Pierwszy – ustalenie długości działania siłownika gazowego. Na początkowym etapie należy określić długość działania teleskopu gazowego. Wykorzystaj suwmiarkę lub taśmę mierniczą, aby zmierzyć odstęp pomiędzy dwoma najbardziej oddalonymi punktami mocowań (mocowanie siłownika gazowego również może być różne - więcej w naszym sklepie online) wewnątrz sprężyny, dokonując pomiaru w linii prostej wzdłuż osi sprężyny. W naszym przykładzie długość zmierzona wynosi 275 mm.

Jednak to jeszcze nie koniec procesu. W następnym etapie konieczne jest dokładne ustalenie tzw. długości pracy, czyli odległości między środkami otworów montażowych po obu stronach teleskopu gazowego.

Mierzenie średnicy otworów montażowych - jak uzyskać ten parametr? Należy zmierzyć średnicę otworów montażowych. W analizowanym przez nas siłowniku gazowym, średnica każdego z otworów montażowych to 10 mm. Jakie są następne kroki?

Odejmujemy połowę wartości każdej ze średnic od całkowitej długości sprężyny. Oznacza to, że z każdego końca odejmujemy 5 mm. W efekcie, długość operacyjna sprężyny gazowej to 265 mm (275 mm minus 10 mm).

Drugi etap – ustalanie długości skoku sprężyny gazowej. Skoncentrujemy się na pomiarze samego skoku roboczego, pomijając elementy mocujące. Długość skoku siłownika gazowego określamy mierząc od podstawy cylindra do punktu, gdzie rozpoczyna się element mocujący. W tym celu użyjemy suwmiarki. W przypadku teleskopów gazowych o większej długości, przydatna może okazać się taśma miernicza. W analizowanym modelu skok wyniesie 100 mm.

Trzeci etap – określenie średnicy teleskopu gazowego poprzez zmierzenie tłoczyska i cylindra. Następnym krokiem jest dokonanie pomiaru średnicy tłoczyska oraz cylindra siłownika gazowego. Oto wyniki naszych pomiarów:

 • Średnica tłoczyska wynosi 6 mm
 • Średnica cylindra to 15 mm
   

Czwarty etap – określenie siły działania teleskopu gazowego. Dokładnie zbadaj siłownik gazowy, dla którego poszukujesz identycznego zamiennika. W większości przypadków na cylindrze znajduje się etykieta lub nadruk, z którego można odczytać wartość siły sprężyny gazowej. Jest ona wyrażana w niutonach (N).

Piąty etap - wybór odpowiedniego zamiennika sprężyny gazowej w sklepie internetowym Pneumat System. Podsumowując, zebraliśmy szereg parametrów niezbędnych do skonfigurowania i wyboru odpowiedniego zamiennika dla naszego siłownika gazowego za pośrednictwem e-sklepu:

 • Długość pracy sprężyny gazowej - 265 mm
 • Średnica otworów montażowych - 10 mm
 • Skok sprężyny gazowej - 100 mm
 • Średnica tłoczyska - 6 mm
 • Średnica cylindra - 15 mm
 • Siła sprężyny gazowej - 80N
   

Skoncentrujmy się teraz na dwóch fundamentalnych parametrach, które będą naszym punktem wyjścia w procesie wybierania odpowiedniego modelu teleskopu gazowego, a mianowicie na średnicy tłoczyska i cylindra (6/15).

Po wybraniu interesującej nas sekcji, w następnym kroku przeniesieni zostaniemy do strony z detalami produktu. Odpowiedni model zamiennika zostanie zaprezentowany po precyzyjnym określeniu dwóch dodatkowych parametrów: długości skoku siłownika gazowego oraz jego siły. Aby przejść dalej, należy kliknąć w przycisk "Konfiguruj", który umieszczony jest po prawej stronie ekranu.

Produkowane przez firmę Pneumat sprężyny gazowe skierowane są do różnych sektorów, m.in. przemysłu automotive, motoryzacyjnego. Więcej o zastosowaniach teleskopów gazowych w tych branżach znajdziesz na https://www.pneumat.com.pl/teleskopy-silowniki-do-klapy-bagaznika

Nada nie do końca wiesz jak wybrać odpowiedni zamiennik sprężyny gazowej? W takim razie obejrzyj nasze wideo instruktażowe! Zachęcamy do zapoznania się z naszym filmem edukacyjnym, w którym Miłosz, Product Manager w Pneumat., przeprowadza przez proces dokładnego mierzenia sprężyny gazowej, aby umożliwić wybór właściwego zamiennika.

Jeśli zastanawiasz się jak dobrać mocowania do sprężyn, to odsyłamy tutaj bezpośrednio do naszego filmowego poradnika:

Jeśli jednak poszukujesz podstawowych informacji o siłownikach gazowych jak i modeli produkowanych przez Pneumat., to zapraszamy do obejrzenia poniższego kompleksowego filmu:

Przypisy