Autor: Hubert Igliński

Opis

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Auta wodorowe przyszłością motoryzacji?

Zaledwie dekadę temu na rynku motoryzacyjnym zadebiutowała Tesla Roadster rozpoczynająca kolejny, wreszcie udany, powrót aut elektrycznych. Tak, kolejny, ponieważ po zakończeniu pierwszej wojny światowej, kiedy napęd elektryczny, a jeszcze wcześniej parowy zostały wyparte z rynku przez auta z silnikami spalinowymi, samochody elektryczne próbowano wskrzesić co najmniej dwa razy. Najpierw bardzo ekstrawaganckimi modelami po pierwszym kryzysie naftowym w latach 70. XX w. i ponownie w latach 90. XX w. podobnie nieudanym modelem GM EV 1.
Czytaj więcej

Przyszłość transportu będzie autonomiczna

Pod koniec roku do salonów sprzedaży trafi najnowszy model Audi A8. Już sama premiera tego modelu jest dla wielu elektryzująca, ale ta będzie absolutnie przełomowa, ponieważ auto będzie wyposażone w system Traffic Jam Pilot. Tym samym będzie to pierwszy seryjnie produkowany samochód spełniający wymogi trzeciego poziomu w pięciostopniowej skali autonomizacji wg SAE (Society of American Engineers).
Czytaj więcej

Ślad ekologiczny Twojej floty może być mniejszy

Komunałem jest stwierdzenie, że transport jest absolutnie niezbędny do funkcjonowania gospodarki, ale i społeczeństwa, pozwalając każdemu z nas na realizację rozlicznych potrzeb. Jednak wiedza o negatywnych efektach jego funkcjonowania zdecydowanie nie jest już tak powszechna. Szacuje się, że w 2018 r. ze źródeł antropogenicznych wyemitowano rekordową ilość aż 37 mld ton dwutlenku węgla (CO2), wyższą o 3% od poprzedniego rekordu osiągniętego w 2017 r.
Czytaj więcej

Drugie życie baterii samochodów elektrycznych

Rok 2017 przyniósł kolejny rekord sprzedaży samochodów elektrycznych. Nabywców znalazło ponad 750 tys. nowych samochodów elektrycznych (BEV), czyli o ponad 60% więcej niż w 2016 r. i blisko 400 tys. hybryd typu plug-in (PHEV) – wzrost o 40%. Oba rynki zostały zdominowane przez Chiny, gdzie sprzedano 468 tys. BEV i 111 tys. PHEV. Wiele wskazuje, że również w 2018 r. trend wzrostowy zostanie utrzymany. Z danych EAFO (European Alternative Fuels Observatory) wynika, że do końca maja br. w 28 krajach UE sprzedano 51,6 tys. BEV i 62,1 tys. PHEV, co jest wynikiem o 50% lepszym niż przed rokiem.
Czytaj więcej

Czy to już właściwy czas na zakup samochodu elektrycznego? Porównujemy koszty

Jeszcze dekadę temu na całym świecie eksploatowanych było zaledwie nieco ponad 2 tys. samochodów elektrycznych. Momentem przełomowym w myśleniu o nich było pojawienie się na rynku Tesli Roadster w 2008 r. Prawdziwa rewolucja rozpoczęła się jednak wraz z premierą modelu S Tesli w 2011 r.
Czytaj więcej