Nici z planów

Mam satysfakcję. Nie jakąś wielką, ale mam. Ogłoszono właśnie, że z realizacją planu dotyczącego przychodów budżetu państwa z systemu fotoradarów w 2013 r. będą problemy.

Pierwszy kwartał przyniósł mizerniutkie 22,4 mln złotych. Nie widzę najmniejszych szans, żeby do końca grudnia uzbierało się zakładane 1,5 mld. Chciałoby się rzec „a nie mówiłem?!” (patrz poprzednie felietony).

Wcale mnie to nie martwi. Przewidywane 1,5 mld stanowi zaledwie 0,5% całego budżetu państwa, więc nie ma obawy, że powstanie w nim znacząca wyrwa, jeśli plan nie zostanie zrealizowany. A nie zostanie nawet wtedy, gdy sieć fotoradarów zostanie rozwinięta do 406 urządzeń (teraz 315 stacjonarnych oraz 29 mobilnych).
Skąd u mnie satysfakcja? Mam nadzieję, że dzięki tym danym choć trochę stopnieje grono zajadłych przeciwników fotoradarów. Wielu z nich krytykowało system, zarzucając mu nastawienie na łatanie dziur w finansach państwa. Zewsząd słychać było zwroty typu „złodziejstwo”, „skok na kasę”, „rozbój na drodze w biały dzień” etc. Tymczasem polscy kierowcy wytrącili im z ręki jeden z głównych argumentów przeciwko fotoradarom. Nawiasem mówiąc, nie mam wątpliwości, że wśród tych kierowców są i owi krzykacze. Wygląda na to, że na złość Rostowskiemu jeździli przepisowo. Z planów pana ministra nici!

Mógłbym w tym momencie skończyć wyzłośliwianie się i obnoszenie z moją małą satysfakcją. Mógłbym, ale warto przywołać jeszcze jeden fakt. W tym roku w porównaniu z marcem 2012 r. zginęło o 88 osób mniej. Mam nieodparte wrażenie, że owa statystyka ma związek z zagęszczeniem sieci fotoradarów. Bardzo liczę, że ta dobra tendencja utrzyma się. Z dużymi nadziejami będę czekał na podsumowania całego 2013 r. Oby cyfry dotyczące wypadków, zabitych i rannych pozytywnie zaskoczyły nas wszystkich. I nie chodzi tu o moją satysfakcję, ale o dopędzenie cywilizowanej Europy, gdzie mają się czym chwalić w dziedzinie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Poleć znajomym:

Zamów bezpłatny newsletter:


Relacja video z największej i najbardziej opiniotwórczej flotowej imprezy plenerowej w Polsce. Sprawdź jak blisko 180 fleet managerów wcieliło się w role jurorów i testowało prawie 90 pojazdów flotowych.

2004-2014 Copyright © Forum Media Polska Sp. z o.o.
O Magazynie | Reklama | Prenumerata | Mapa witryny | Kontakt